Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Nie masz długów? Nie ciesz się. I tak mogą ci wszystko zabrać.

  • Katalogowany: 30 grudnia 2012 16:58

Opis

Wystarczy podać imię i nazwisko dłużnika. Egzekucja komornicza nastąpi od dowolnej osoby o tych samych danych – to smutna rzeczywistość odzyskiwania długów w Polsce. I to w obliczu prawa – pisze „DGP”.

Takie przypadki zdarzają się coraz częściej. Jedną z ofiar działań komornika jest emerytka z Sochaczewa, która została pozbawiona oszczędności z całego życia wskutek zbieżności nazwisk. Komornik zajął jej ponad 26 tys. zł., pomimo że nie była niczyim dłużnikiem.
Pani Danuta złożyła do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez urzędników państwowych: komornika, adwokata i pracowników banków. Prokurator je umorzył, nie kwestionując, że komornik zabrał pieniądze niewłaściwej osobie; jednak zrobił to nieumyślnie, w wyniku błędu. A zgodnie z art. 231 par. 3 kodeksu karnego o przestępstwie można by mówić, gdyby doszło do istotnej szkody. Niestety, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego „istotna” jest utrata co najmniej 200 tys. zł, a nie marnych 26 tys. zł.

Nie tylko zbieżność nazwisk może być podstawą do działań komorniczych. W przypadku przedmiotów materialnych jak np. samochód ważne jest, by uważać, gdzie się go zostawia. Komornik może bowiem zająć dowolny przedmiot, który znajduje się na posesji dłużnika. Tak było w przypadku klienta warsztatu lakierniczego, który stracił swój samochód za dług właściciela warsztatu.

Pan Dariusz z Dębicy oddał swoje auto do lakiernika. Kiedy przyszedł po odbiór, okazało się, że samochód został zajęty przez komornika. Pan Darek wpadł w osłupienie, bo nie miał żadnych długów. Okazało się, że miał je lakiernik a komornik zadziałał wedle zasady „biorę co widzę”.

Jak się okazało dług lakiernika był niewielki bo wynosił około 1500 złotych. Na poczet tej wierzytelności zajęto 2 samochody o wartości ok. 40 tys. złotych.

Najgorsze jest to, że tego typu działania komorników są całkowicie zgodnie z przepisami.

Źródła: tvp.pl/rzeszow/DGP

ID oferty: 9750e05f0c88bb9

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź