Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Czy żyjemy w Marixie? Nasz świat może być jedynie iluzją.

  • Katalogowany: 17 listopada 2012 18:29
Czy żyjemy w Marixie? Nasz świat może być jedynie iluzją. - Zdjęcie 1Czy żyjemy w Marixie? Nasz świat może być jedynie iluzją. - Zdjęcie 2

Opis

Niektórzy wierzą, że otaczający nas kosmos nie jest czymś naturalnym, tylko komputerową symulacją stworzoną przez zaawansowaną technologicznie cywilizację. Grupa naukowców z Bonn wpadła na pomysł, jak sprawdzić, czy żyjemy w Matrixie.

Współczesne komputery pozwalają symulować kosmos.

Matrix to nie wymysł współczesnego kina. Grupie fizyków z MIT (Massachusetts Institute of Technology), którzy korzystali z najpotężniejszych superkomputerów, udało się dokonać symulacji bardzo małej cząstki kosmosu – wielkości zaledwie kilku femtometrów. Może wydawać się to niewiele, ale najważniejsze w tym jest to, że efekt ich badań jest identyczny jak prawdziwy kosmos.

Już wkrótce, dzięki postępowi technologicznemu fizycy będą w stanie zwiększyć zakres symulacji. Obszar o wielkości zaledwie kilku mikrometrów mógłby już posłużyć do odwzorowania funkcjonowania całej komórki ludzkiej.

Niektórzy naukowcy sugerują, że badania naukowców z MIT wykazały, że cały nasz wszechświat mógłby być także symulacją komputerową.

Luka w symulacji

Kosmolodzy już od dawna łamią sobie głowy nad prawdopodobieństwem tego, że cała nasza cywilizacja i otaczający ją kosmos istnieje w wirtualnej rzeczywistości i nad faktem, czy w ogóle możemy w jakikolwiek sposób zdawać sobie z tego sprawę.

W październiku 2012 roku profesor Silas Beane, fizyk teoretyczny z Uniwersytetu w Bonn w Niemczech, przekazał prasie, że jego zespół opracował sposób na przetestowanie hipotezy komputerowej symulacji wszechświata.

Niemieccy uczeni doszli do wniosku, że odpowiednio zaawansowana technologicznie cywilizacja mogłaby tworzyć symulację całego kosmosu, włącznie z jego mieszkańcami. Taki program musiałby mieć „rusztowanie”, w którym zostałyby zakodowane prawa rządzące tym wirtualnym światem.

Beane twierdzi, że jeśli nawet kosmos byłby zaawansowaną symulacją, istniałyby pewne ograniczenia. I teraz problem pozostaje w tym, jak je odnaleźć – dodaje naukowiec. Jak na razie nie udało się dostrzec luki w systemie, choć kosmolodzy wymyślili już jak można jej szukać. Niestety paradoksalnie, aby potwierdzić jej istnienie, trzeba najpierw dokładnie wiedzieć, gdzie się znajduje.

Pomysł sprzed 2000 lat

Amerykańscy naukowcy nie są jednak pierwszymi, którzy wpadli na pomysł, że nasz świat może być jedynie iluzją. Idea, że człowiek nie widzi całej prawdy, że nasze zmysły mogą być oszukiwane, liczy sobie już 2 tysiące lat. Debatowali nad nią wielcy filozofowie – od Platona do Kartezjusza. Pierwszy z nich napisał, że to, co widzą ludzie, może być zaledwie cieniami prawdziwej rzeczywistości widzianymi na ścianie jaskini, a człowiek, dopóki nie odrzuci łańcuchów doczesności, które go krępują, nie będzie mógł poznać prawdy wyższej, czyli świata idei. Natomiast Kartezjusz doszedł do wniosku, że świat, który widzimy, może być generowany przez „demona zła”, który ciągle wprowadza nas w błąd i podważa nawet twierdzenia matematyczne, które nie odzwierciedlają rzeczywistości tylko są projekcjami złośliwej istoty.

Źródło: odkrywcy.pl

 


ID oferty: 75650a7c5e7de6ad

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

3 komentarze do “Czy żyjemy w Marixie? Nasz świat może być jedynie iluzją.”

  1. Żyjemy w Truman show

  2. jak nasza cywilizacja może być grą na obcej cywilizacji a obca cywilizacja może być grą jeszcze na innej cywilizacji .

  3. naukowiec nie jest cudotwórcą wszechwiedzącym zawsze jak coś odkryje myśli że to co odkrył jest tym co myśli że to coś jest tym co ma na myśli i tym co twierdzi że jest zawsze jak coś odkryje na temat wszechświata robi argument taki by powiedzieć nam że żyjemy w programie komputerowym zawsze obwinia inną cywilizacje jak obca cywilizacja może mieć nas za grę sims a jeszcze inna cywilizacja może uważać za tam tą cywilizacje za grę nikt nie udowodni tego że w innych cywilizacjach jest komputer kino telewizor koniec świata nie może być możliwy w grze komputerowej jeżeli mówią że jesteśmy w grze to dlaczego sprawdzają pojazd dla nas że byśmy mogli podróżować w przestrzeni kosmicznej jeżeli naukowiec nie może coś udowodnić wymyśla teorie a z niej robi argument naukowiec sądzi że wszystko co mówi twierdzi jest prawdą a wiele razy się pomylili w wielu sprawach a to że NASA produkuje roboty mechaniczne które mogą obciążyć ziemię a to że produkują inne nie potrzebne rzeczy tyle spraw nie wyjaśnionych a oni biorą się za wszechświat nauka nie jest stanie wszystko wyjaśnić i udowodnić .Jesteśmy manipulowani przez system naukowy z każdej dziedziny .

Zostaw odpowiedź