Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Czy Tau Ceti będzie naszą Nową Ziemią?

  • Katalogowany: 20 grudnia 2012 13:10

Opis

Astronomowie donoszą o odkryciu pięciu planet orbitujących wokół Tau Ceti – jednej z najbliższych nam gwiazd, która do tego może pochwalić się temperaturą i jasnością zbliżoną do Słońca. Jedna z tych planet może być idealnym miejscem do rozwoju życia.

Tau Ceti mieści się w gwiazdozbiorze Wieloryba i znajduje się 12 lat świetlnych od Ziemi – czyli zaledwie trzykrotnie dalej niż najbliższa nam Alfa Centauri (gdzie ostatnio także odkryto planety). Gwiazda ta jest na tyle podobna do naszego Słońca, że już od kilkudziesięciu lat astronomowie nasłuchują ewentualnych sygnałów z jej kierunku. Posiada ona do tego typ widmowy G (G8Vp), dlatego jej światło jest żółte – podobne bardzo do słonecznego.

Teraz astronom Mikko Tuomi z Uniwersytetu Hertfordshire w Wielkiej Brytanii wraz z kolegami przeanalizował posiadane przez nas dane pochodzące z obserwacji tego obiektu i na podstawie małych, grawitacyjnych odchyleń był on w stanie stwierdzić, że istnieje tam 5 planet – które są tylko 2 do 7 razy cięższe od Ziemi. Większość z nich znajduje się w mniejszej odległości od swojej gwiazdy niż wynosi dystans od Marsa do Słońca, lecz Tau Ceti ma 0,44 jasności Słońca – co powoduje, że trzy najbliższe planety – b, c i d – o bardzo krótkich orbitach (14, 35 i 94 dni) są z pewnością zbyt gorące dla życia.

http://youtu.be/OamxxSFFA8w

Najbardziej obiecująca jest planeta o literce e, która pomimo masy czterokrotnie większej od Ziemi powinna posiadać idealne warunki dla życia. Ma ona orbitę o długości 168 dni – leży mniej więcej w takiej odległości od swojej gwiazdy jak Wenus od Słońca.

Ostatnia – Tau Ceti f – ma orbitę o długości 640 dni i znajduje się nieco bliżej swojej gwiazdy niż Mars Słońca.

Problemem z tym odkryciem jest duża ilość szumów produkowanych przez gwiazdę, przez co mogą być problemy z jego potwierdzeniem. Po głębszej analizie może się okazać, że wiele z tych planet „zniknie”. Jednak wraz z większą ilością danych gromadzonych przez lata będziemy mogli w końcu stwierdzić z całą pewnością czy Tau Ceti będzie celem naszej kolonizacji.

Źródło: geekweek.pl

  

ID oferty: 20250d3002d54bc9

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź