Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Czarna dziura pochłania chmurę gazu (14.12.2011)

  • Katalogowany: 16 grudnia 2011 11:57

Opis

W Europejskim Obserwatorium Południowym nagrano wielką czarna dziurę ( Sgr A), która pochłania chmurę gazu.
Chmura ta została odkryta przez naukowców niemieckiego instytutu Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics, którzy od dwudziestu lat obserwują czarną dziurę znajdującą się w centrum naszej galaktyki.
Chmura ta ma trzykrotnie większą masę od Ziemi i składa się głównie z helu i wodoru.
W ciągu ostatnich siedmiu lat zaobserwowano iż lot chmury gazu, który cały czas przyspieszał, osiągnął prędkość 8 mln km/h.

Film przedstawia widok gwiazd Drogi Mlecznej. Obraz początkowy pokazuje region w gwiazdozbiorze Strzelca (Archer). Po powiększeniu uzyskano widok z bliska obiektów krążących wokół masywnej czarnej dziury, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej.
Film prezentuje obserwacje trwające od 2004 do 2011r. Widać jak centralna czarna dziura gwałtownie pochłania pojawiające się chmury gazu.

Całkowite pochłonięcie chmury gazu przez czarną dziurę ma nastąpić w ciągu kilku lat.
W 2013 r. powinna przekroczyć strefę otaczającą czarną dziurę.

Ta animacja pokazuje nie tylko prawdziwe ruchy wielu gwiazd krążących wokół czarnej dziury na Drodze Mlecznej, ale także przewiduje zachowanie obłoku gazu, który kieruje się szybko w stronę czarnej dziury.

„Następne dwa lata będą bardzo interesujące i powinny nam dać niezwykle cenne informacje odnośnie zachowania się materii w takich masywnych obiektach, i jego losach ostatecznych”, powiedział Reinhard Genzel, profesor fizyki na obu UC Berkeley i Instytutu Maxa Plancka Pozaziemskie Fizyki (MPE) w Garching w Niemczech.

ID oferty: 1434f538b4ec15d7

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź