Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Cała Unia Europejska może ulec „rozwiązaniu” jeśli Wielka Brytania zdecyduje się z niej wystąpić

  • Katalogowany: 29 grudnia 2012 18:06

Opis

Poważne zagrożenie dla Unii Europejskiej. „To grozi jej rozwiązaniem”

Herman van Rompuy ocenił, że cała Unia Europejska może ulec „rozwiązaniu” jeśli Wielka Brytania zdecyduje się z niej wystąpić. Przewodniczący Rady Europejskiej ocenił, że mogłoby do tego dojść, gdyby rząd Davida Camerona zażądał „zwrotu uprawnień” przekazanych Brukseli przez Londyn.

David Cameron kilka dni temu oświadczył, że uważa za „wyobrażalne” opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Według mediów, brytyjski premier w styczniu ogłosi zamiar przeprowadzenia referendum, w którym Brytyjczycy będą mogli opowiedzieć się za wystąpieniem z UE lub utrzymaniem obecnego status quo.

Wczoraj ujawniono wyniki sondażu przeprowadzonego dla dziennika „Guardian”, z którego wynika, że opuszczenia Unii życzyłoby sobie aż 51 procent respondentów, podczas gdy 40 procent opowiada się za pozostaniem w strukturach UE. O ostrej polaryzacji brytyjskiego społeczeństwa świadczy fakt, że tylko 9 procent respondentów nie ma określonego zdania w tej sprawie.

Ostrzeżenie Hermana van Rompuya jest wynikiem umacniania się w Wielkiej Brytanii nastrojów eurosceptycznych. Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział, że żaden kraj nie może dowolnie „wybierać” unijnych praw, którymi chciałby się związać. Cameron, który nie oświadczył wprost, że Wielka Brytania chce wystąpić z UE, zapowiedział jednak, że będzie walczył o pozostanie w strukturach Unii po spełnieniu kilku brytyjskich warunków; jak na razie nie wiadomo jednak, jakie warunki zamierza on postawić Brukseli.

Przywódcy innych państw UE obawiają się jednak, że chęć „repatriacji mocy decyzyjnych”, jakie Londyn przekazał Brukseli, może być początkiem drogi do opuszczenia Unii przez wielką Brytanię.

Van Rompuy podkreślił jednak, że żaden kraj członkowski UE nie może „podważać” porządku unijnego przez domaganie się „specjalnych przywilejów”. Jak dodał, „europejski projekt” może „rozpaść się” jeśli kraj będą kierować się własnymi interesami. – Jeśli każdy kraj wybierałby tylko takie prawa, które mu pasują, oraz odrzucał inne prawa, to Unia jako całość, a zwłaszcza wspólny rynek, uległby rozwiązaniu – ocenił.

Prezydent Rady Europejskiej zaznaczył, że Unia, przy konkretnych rozstrzygnięciach, zawsze bierze pod uwagę interesy każdego kraju członkowskiego. Wyraził on także nadzieję, że nikt nie będzie podejmował działań na rzecz „podważenia” fundamentów „sytemu współpracy” w Europie.

Źródło: onet.pl

ID oferty: 94950df230ac56ce

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź