Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Boeing testuje Wi-Fi na ziemniakach. Bo przypominają ludzi.

  • Katalogowany: 22 grudnia 2012 17:44

Opis

Worki ziemniaków na pasażerskich fotelach w samolocie? To nie absurdalny żart, tylko poważne testy technologiczne. Dzięki kartoflom inżynierowie Boeinga mają zapewnić równomierne przesyłanie sygnału Wi-Fi, umożliwiającego korzystanie z internetu podczas lotu.

W testach nowych rozwiązań technologicznych wykorzystywane są czasem bardzo nietypowe obiekty. Amerykański producent samolotów Boeing do badania rozprzestrzeniania się sygnału Wi-Fi na pokładzie samolotu pasażerów zastąpił… ziemniakami.

Lepsze niż ludzie, bo się nie męczą i nie nudzą

Dlaczego do tych badań wybrano akurat populane bulwy? Według inzynierów, ich interakcja z sygnałem elektronicznym przebiega podobnie, jak w przypadku ludzkiego ciała. Kartofle posiadają jednak te zaletę, że nie nudzą się podczas przeprowadzania nawet długotrwałych pomiarów, dla ludzi natomiast nieruchome siedzenie w fotelach podczas wielodniowych badań mogłoby być mocno uciążliwe.

Inżynierowie przeprowadzili szereg testów po to, żeby zapewnić pasażerom na pokładzie samolotu najsilniejszy możliwy sygnał Wi-Fi podczas podróży, który jednocześnie będzie spełniał normy bezpieczeństwa chroniące przed zakłócaniem systemy elektryczne i elektroniczne samolotu.

Mierzyli różnice, żby wyrównać

W zamkniętej przestrzeni pokładu samolotu przesyłane bezprzewodowo sygnały ulegają przypadkowym wahaniom, kiedy ludzie się poruszają. Oznacza to, że są nierówno rozprowadzane, czyli że w zależności od miejsca łączność może być słabsza lub silniejsza.

Żeby zbadać, jak dokładnie sygnał rozchodzi się po pokładzie, na siedzenia pasażerów załadowano 9 tys. kg ziemniaków w workach. Odpowiednie pomiary pozwoliły inżynierom określić obszary, w których sygnał był słabszy lub mocniejszy. Dzięki temu mogą go zrównoważyć poprzez odpowiednie dostosowanie systemu łączności.

Kosmetyki, alkohol, prąd

Według brytyjskiego Potato Council takie wykorzystanie kartofli nie jest niczym nadzwyczajnym, bo od dawna są one wykorzystywane do różnych celów innych niż konsumpcja. – Skrobia ziemniaczana jest stosowana w produkcji odzieży do wzmocnienia włókien tak, aby nie przerywały się podczas tkania. Z kolei pozyskaną ze skrobi glukozą słodzi się inne produkty – wyjaśniała rzeczniczka Potato Council.

– W medycynie i kosmetyce wykorzystuje się łagodzące, obkurczające i ściągające właściwości ziemniaków. Surowe ziemniaki łgodzą zmęczenie oczu. Prócz tego mozna z nich produkować alkohol i energię elektryczną – wymieniała.

Testy Boeinga z wykorzystaniem ziemniaków przybliża nagranie:

Źródła: bbc.co.uk tvn24.pl

ID oferty: 89950d5e338509ce

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź