Bezpieczeństwo pieszych - Odpowiedź na pytanie dlaczego kierowcy nie zatrzymują się na przejściach dla pieszych?

Witaj, Gościu! [ Rejestracja | Logowanierss

 

 

Bezpieczeństwo pieszych – Odpowiedź na pytanie dlaczego kierowcy nie zatrzymują się na przejściach dla pieszych?

  • Data publikacji: 28 grudnia 2012 19:08
  • Dodane przez: Greg
Bezpieczeństwo pieszych – Odpowiedź na pytanie dlaczego kierowcy nie zatrzymują się na przejściach dla pieszych?
Bezpieczeństwo pieszych - Odpowiedź na pytanie dlaczego kierowcy nie zatrzymują się na przejściach dla pieszych? - Zdjęcie 1

Bezpieczeństwo pieszych na tapecie IBMu

Wypadki drogowe to w naszym kraju przykra codzienność, statystyki są porażające i właściwie od dawna niewiele się zmienia. Tylko w 2011 roku poszkodowanych w wyniku wypadków zostało 11 727 pieszych, z czego zmarło ponad 1400 osób. 10-letnia Aurora miała pomysł jak poprawić bezpieczeństwo pieszych, a z pomocą w realizacji tego pomysłu przyszedł IBM.

Firma IBM już od jakiegoś czasu realizuje program „Smarter World” w ramach którego stara się przy pomocy nowych technologii uczynić otaczający nas świat bardziej przyjaznym. Tym razem postanowiono o pomoc poprosić najmłodszych.

Nieskrępowana niczym dziecięca wyobraźnia okazała się w tym przypadku niezastąpiona. Odpowiedź na pytanie dlaczego kierowcy nie zatrzymują się na przejściach dla pieszych? Była genialna w swojej prostocie: „Ponieważ ich nie widzą”

W związku z tym postanowiono sprawdzić czy jeśli przejścia dla pieszych będą lepiej widoczne, to samochody chętniej będą się zatrzymywały. W tym celu skonstruowano specjalną matę, która podświetlała przejście w momencie nadepnięcia pieszego na nie. Rozwiązanie jest bardzo proste i ułatwia zauważenie osoby na pasach.

Takie rozwiązanie przydałoby się szczególnie w Polsce, gdzie jak pokazują policyjne statystyki, większość wypadków z udziałem pieszych ma miejsce po zmroku, gdy są oni słabo widoczni. Po raz kolejny okazało się, że rozwiązanie trudnych problemów może być bardzo skuteczne, a przy tym mało skomplikowane.

Źródła: onet.pl geekweek.pl

Podobne:Dodaj komentarz