Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Auta z fotoradarami ITD nielegalne! Nie powinny jeździć

  • Katalogowany: 8 stycznia 2013 18:06

Opis

Samochody Inspekcji Transportu Drogowego wyposażone w fotoradary nie powinny przejść badań technicznych, a co za tym idzie, jeździć po drogach i fotografować kierowców – informuje RMF FM.

Twierdzą tak eksperci, których poproszono o ocenę dodatkowych lamp, które zamontowano na przodzie aut. Diagności uważają, że jest to niezgodne z przepisami, a halogeny przeciwmgielne mogą oślepiać kierowców. W założeniu miały doświetlać fotografowany pojazd.

Okazuje się, że takie lampy może montować tylko 40 cm od skraju auta, a między nimi powinien być 6-cm odstęp. Takich warunków nie przestrzegają halogeny w samochodach ITD i prawdopodobnie nie było ich w czasie badania technicznego, które przechodziły pojazdy.

Jednak Roman Winiarz z ITD twierdzi, że lampy są częścią fotoradaru, a nie wyposażenia auta. Jego zdaniem, dlatego diagnosta nie musiał sprawdzać miejsca ich umieszczenia.

Prof. Ryszarda Stefańskiego, ekspert od prawa ruchu drogowego mówi, że policja powinna jednak zatrzymać dowód rejestracyjny takiego auta.

Niestety, nie oznacza to, że kierowcy sfotografowani przez nieprzepisowe samochody ITD mogą z automatu starać się o unieważnienie wystawionych mandatów. Ostateczna ocena należy do sądu – zauważa stacja.

Źródła: rmf24.pl sfora.pl

ID oferty: 48550ec51ea08455

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź