Witaj, Gość! [ Logowanie

 

AURORA ALERT w Polsce! Możliwość silnych burz magnetycznych na Ziemi

  • Katalogowany: 21 stycznia 2012 20:15

Opis

AURORA ALERT w Polsce! Możliwość silnych burz magnetycznych. 19 – go stycznia doszło do wybuchu w aktywnej grupie plam na Słońcu ( grupa numer 1401). Do wybuchu doszło około godziny 17:00 naszego czasu. Długo trwający wybuch stał się źródłem rozbłysku słonecznego klasy M3. W przestrzeń kosmiczną wyrzucona została materia koronalna wkierunku Ziemi. Analizy wykonane na podstawie obserwacji satelitarnych (satelity bliźniacze NASA o nazwie STEREO) w Goddard Space Weather Laboratory potwierdzają możliwość silnych burz magnetycznych na Ziemi.


Fala uderzeniowa dojdzie do naszej planety w sobotę późnym wieczorem około godziny 23:30 (+/- 7 godzin). Spowoduje to powstanie zorzy polarnej. Aurora („światła północy) będzie najprawdopodobniej widoczna nawet w Polsce.  Zjawisko rozegra się nisko nad północnym horyzontem.

 

Zjawisko zorzy polarnej powstaje na skutek oddziaływania wiatru słonecznego z ziemską magnetosferą. Aurora pojawia się co najmniej na wysokości 80 kilometrów nad powierzchnią Ziemi gdzie dochodzi do emisji fotonów przez atomy tlenu i azotu. Elektrony w tych pierwiastkach schodzą na niższe stany energetyczne emitując przy okazji fotony. Za wzbudzenie elektronów w atomach lub wręcz jonizację atomów tych pierwiastków odpowiedzialny jest wiatr słoneczny.

 

Cząsteczki wiatru słonecznego obdarzone ładunkiem elektrycznym przechwytywane są przez pole magnetyczne naszej planety, a następnie przyśpieszane. Atomy tlenu podczas relaksacji emitują fotony w kolorze zielonym lub czerwono-brunatnym (zależnie od ilości zaabsorbowanejenergii, relaksacja elektronów) natomiast azot odpowiedzialny jest za emisję fotonów w kolorze niebieskim (zjonizowany atom azotu przechwytuje elektron) lub czerwonym (przejście elektronu do niższego stanu energetycznego w atomie azotu).

Te same elektrony wiatru słonecznego, które powodują powstawanie świecenia ziemskiej atmosfery odpowiedzialne są również za powstawanie sygnałów radiowych w zakresie od 100 do 500 kHz. Obserwując z Ziemii jesteśmy w stanie zauważyć podobne emisje również na innych planetach (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun).

 

Czy można usłyszeć zjawisko zorzy polarnej bez anteny radiowej i sztucznej transformacji sygnału na falę akustyczną? Zdania są podzielone. Istnieje wiele raportów naocznych świadków, którzypotwierdzają, że słyszeli dźwięki (trzaski, syczenie itp.) skorelowane ze zmianami świecenia zorzy polarnej. Trudno badać ten fenomen bo występuje na niewielkim obszarze w okolicach biegunów Ziemi, a ponadto dochodzi do niego tylko podczas bardzo intensywnych zórz polarnych. Nieznany jest mechanizm, który mógłby dokonać takiej konwersji. Poza tym pamiętajmy, że zjawisko aurory zachodzi kilkadziesiąt kilometrów nad powierzchnią Ziemi więc opóźnienie dźwięku w stosunku do zmian blasku zorzy powinno być na poziomie co najmniej kilku minut. Wciąż nie ma zadowalającego wytłumaczenia tego zjawiska.

Sebastian Soberski – kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu, doktorant w Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W pracy na codzień  zajmuje się badaniami radioastronomicznymi kosmosu oraz popularyzacją astronomii a hobbystycznie astrofotografią i podróżami.

 

Zobacz więcej na NASA.gov

ID oferty: 5184f522ce391010

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Jedna odpowiedź do “AURORA ALERT w Polsce! Możliwość silnych burz magnetycznych na Ziemi”

  1. I just could not leave your website prior to suggesting that I really loved the standard information an individual supply on your guests? Is gonna be again frequently in order to inspect new posts

Zostaw odpowiedź