Iluminaci.com | Astronomiczne atrakcje na niebie, Alfa Monocerotydy nocy 21 listopada - rój aktywnych meteorytów!

Witaj, Gościu! [ Rejestracja | Logowanierss

 

 

Astronomiczne atrakcje na niebie, Alfa Monocerotydy nocy 21 listopada – rój aktywnych meteorytów!

  • Data publikacji: 21 listopada 2012 21:46
  • Dodane przez: Greg
Astronomiczne atrakcje na niebie, Alfa Monocerotydy nocy 21 listopada – rój aktywnych meteorytów!
Astronomiczne atrakcje na niebie, Alfa Monocerotydy nocy 21 listopada - rój aktywnych meteorytów! - Zdjęcie 1Astronomiczne atrakcje na niebie, Alfa Monocerotydy nocy 21 listopada - rój aktywnych meteorytów! - Zdjęcie 2

Listopad obfituje w dużą ilość atrakcji astronomicznych widocznych na niebie.

28 listopada dojdzie do częściowego, półcieniowego zaćmienia Księżyca. Zjawisko to będzie widoczne w Polsce przy wschodzie Srebrnego Globu. Jest to najmniej efektowne z zaćmień, bo objawia się tylko lekkim osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity.

Mars i Pluton znajdują się na sferze niebieskiej blisko Słońca więc warunki do ich obserwacji w listopadzie są bardzo trudne.

Końcówka miesiąca to czas, w którym możemy próbować dojrzeć Merkurego. Godzinę przed wschodem Słońca świeci on prawie 10 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

Przez cały miesiąc panują dobre warunki do porannych obserwacji Wenus. Godzinę przed wschodem Słońca planetę Bogini Miłości widać około 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

W tym samym rejonie nieba co Wenus przebywa Saturn. Dnia 27 listopada dojdzie zresztą do bardzo bliskiego zbliżenia tych planet, bo znajdą się one tylko pół stopnia od siebie.

Warto też rzucić okiem na Alfa Monocerotydy. Jest to rój aktywny od 15 do 25 listopada z maksimum w okolicach nocy 21 listopada, w którym typowo obserwuje się 2-3 meteory na godzinę. Rój ten lubi jednak popisywać się wybuchami aktywności, w których widać nawet kilkaset meteorów na godzinę.

Przez cały listopad możemy obserwować meteory z rozległego kompleksu Taurydów Północnych i Południowych związanych z kometą 2P/Encke, możemy oczekiwać około pięciu meteorów na godzinę. Warto jeszcze nadmienić, że Taurydy to wolne i często bardzo jasne meteory.

Podobne:Dodaj komentarz

  • Możesz wysłać prywatną wiadomość do Użytkownika.