Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Amerykańscy naukowcy odkryli bakterie całkowicie odcięte od świata od co najmniej 2,8 tys. lat!

  • Katalogowany: 27 listopada 2012 15:43
Amerykańscy naukowcy odkryli bakterie całkowicie odcięte od świata od co najmniej 2,8 tys. lat! - Zdjęcie 1

Opis

Niesamowite odkrycie w słonym jeziorze Arktyki

W jeziorze Vida w Antarktyce Wschodniej pod 16-metrową warstwą lodu naukowcy z kilku uniwersytetów w USA, Australii oraz NASA znaleźli aktywne bakterie. Było to sporym zaskoczeniem, bo warunki panujące w ciemnych, zimnych i słonych głębiach są dla życia skrajnie nieprzychylne.

Alison Murray, który prowadził prace powiedział:

„To badanie ukazało Nam jeden z najbardziej niezwykłych ekosystemów na Ziemi”

Znalezione bakterie żyjące w temperaturze -13 stopni Celsjusza, należą do organizmów ekstremofilnych, czyli żyjących w skrajnie wysokich lub niskich temperaturach, odpornych na metale ciężkie i inne ekstremalne warunki.

Naukowcy stwierdzili, że aktywność metaboliczna bakterii jest bardzo spowolniona. Podział komórek, czyli rozmnażanie się tych organizmów, następowało średnio raz na 120 lat. Wszystko z powodu bardzo niskich temperatur. W sprzyjających warunkach podział odbywa się co kilka minut.

Jak piszą, solanka z jeziora Vida nie zawiera tlenu. Ma lekko kwaśny odczyn, a do tego dużo w niej węgla organicznego i cząsteczkowego wodoru. Są też różne związki, takie jak rozpuszczony siarkowodór, amoniak i metan. Cała nieorganiczna zawartość jeziora świadczy o tym, że było ono izolowane od świata zewnętrznego przez co najmniej 2 800 lat – twierdzą badacze.

Zdaniem autorów publikacji, wyniki badania jeziora Vida pozwalają w nowym świetle spojrzeć na granice istnienia życia nie tylko na Ziemi. „Badania cech fizycznych, właściwości geochemicznych oraz mikroorganizmów z tego jeziora zmieniło też nasz sposób patrzenia na środowiska, które mogą zawierać ślady życia poza Ziemią, np. na Marsie, na księżycu Jowisza – Europie czy księżycu Saturna, Enceladusie” – napisali autorzy badania.

Źródło: eurekalert.org

  

ID oferty: 49250b4d13a1a967

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź