Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Amerykanie stworzą system, który przewidzi kto i kiedy popełni przestępstwo?

  • Katalogowany: 29 grudnia 2012 15:26

Opis

Rząd USA dał zielone światło dla programu, którego celem będzie gromadzenie danych dotyczących obywateli USA. Dane będą przechowywane przez okres do pięciu lat w ramach kontroli antyterrorystycznej celem analizy bezpieczeństwa państwa.

Jako pierwsza swoje obawy podniosła wydawana w Nowym Jorku jedna z najbardziej znanych gazet o tematyce gospodarczej – Wall Street Journal. Gazeta sugeruje, że Narodowe Centrum Zwalczania Terroryzmu (NCTC) próbuje stworzyć rozbudowany system monitoringu. Wątpliwość dotyczy legalności tego typu działań ze strony rządu.

Zgodnie z zasadami podpisanej umowy, Centrum może przechowywać informacje zwykłych Amerykanów nawet do 5 lat, także wtedy gdy nie są one związane z terroryzmem lub innymi przestępstwami. Chociaż system monitoringu wydaje się być podobny do tych stosowanych często przez firmy komercyjne, krytycy obawiają się, że podważa on prawa obywateli.

„Niewinni ludzie mogą być badani, a ich dane przechowywane przez długie lata”, podkreśla w swoim oświadczeniu Chris Calabrese, pełnomocnik Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich. „Wiadomości te mogą być dzielone z obcymi rządami. Wszystko to pod płaszczykiem walki z terroryzmem i przewidywania przyszłych zbrodni”.

Urzędnicy NCTC twierdzą jednak, że w systemie monitorowania i analizy nie chodzi o stworzenie „wehikułu czasu dla przyszłych zbrodni”, ale o praktyczne połączenie przeszłości i aktualnych wydarzeń odnoszących się do konkretnych osób…

Czy Waszym zdaniem tego typu system zbyt mocno ingeruje w prawa i wolności obywatelskie?

Źródła: stratrisks darkreading theverge orwellsky.blogspot.com

ID oferty: 40950defd94bb68f

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź