Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Afera z chłodziwem do klimatyzacji. Wybucha przy zderzeniu – Nowe chłodziwo to efekt zaleceń UE

  • Katalogowany: 3 stycznia 2013 11:59

Opis

Daimler odmówił zastosowania w swoich samochodach nowego chłodziwa do klimatyzacji zalecanego przez UE. Powód? Okazało się podczas testów zderzeniowych, że wybucha – informuje thelocal.de.

Nie będziemy stosować nowego czynnika chłodzącego, gdyż stanowi on w razie wypadku ogromne ryzyko dla osób znajdujących się w samochodzie jak i dla ratowników – poinformował rzecznik niemieckiego koncernu.

Nowe chłodziwo, tak zwany czynnik R-1234yf, miał zostać wprowadzony do wszystkich nowych typów samochodów. To efekt zaleceń UE, zmierzających do tego, by samochodowe klimatyzacje były bardziej przyjazne dla środowiska. Tym koncernom, które nie dostosują się do nowych zapisów grożą wysokie kary.

Do wymiany instalacji i płynów w niej przygotowywały się wszystkie koncerny motoryzacyjne. Jednak tylko Daimler postanowił sprawdzić, jak będzie zachowywać się nowe chłodziwo podczas testów zderzeniowych.

Nowe chłodziwo – R-1234yf – to inaczej tetrafluoro­pro­py­len. Jest mniej szkodliwy dla środowiska od dotychczas stosowanego chłodziwa, jednak w przeciwień­stwie do niego jest palny. Ulega samozapłonowi w temperaturze 405 st. C. Dodatkowo efektem ubocznym spalania gazu jest fluorowodór, który w połączeniu z wodą (użytą np. do jego gaszenia) tworzy trujący i groźny kwas fluorowodorowy. To właśnie te informacje zaalarmowały koncern – postanowił sprawdzić, jak nowy produkt będzie zachowywał się podczas wypadku.

Złe wyniki testów sprawiły, że także BMW domaga się dodatkowych badań czynnika R-1234yf.

Źródła: thelocal.de spiegel.de sfora.pl

ID oferty: 43450e5647c954cc

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź